Kevlar kaplama niye kulaklık kablolarında kullanılıyor sorusunu cevaplamak için öncelikle Kevlar’ın ne olduğunu anlamamız gerekir. 

Kevlar basit bir tabirle aramid fiber ailesinden, ısıya ve fiziksel zorlamaya oldukça dayanıklı hafif karbon kökenli liflerden oluşan ipliksi yapıda bir malzemedir. Çelikten 5 kat daha dayanıklı olan Kevlar, 1965 yılında DuPont firmasından Stephanie Kwolek tarafından geliştirilmiştir. Savunma sanayisinde, uçaklarda, fren balatalarında, teknelerde ve daha bir çok alanda kullanılarak yaygınlaşmıştır.

Öncelikle yaylı çalgılarda kullanılmaya başlananan Kevlar, uzun süredir ses dünyasında yer almaktadır. Özellikle tellerin gövdeye bağlandığı kısımlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Kevlar kullanılan bir diğer enstrüman ise davullardır. Yüksek basınca dayanıklılığı sebebiyle daha temiz ses sağlandığı bilinmektedir.

Kevlar'ın ses ekipmanlarında kullanılması ise öncelikle hoparlör sürücülerinde, özellikle bas sürücülerinde, yine dayanıklılığı ve esnekliği arttırmak için kullanılmıştır. Günümüzde kablolamalar üzerinde de kullanılmaya başlanan Kevlar, hem kabloları yüksek stresten koruma ve hem de tutuşmaya dayanıklılığı sebebiyle tercih edilmektedir.

Kevlar’ın günümüzde keşfedilen bir artısı da kulaklık kablolarında sürtünme yüzünden oluşan mikrofonik etkiyi büyük ölçüde engellemesidir. Diğer kaplama materyallerine göre aşınmaya daha dayanıklı olması da tercih edilme sebeplerinden biridir. Daha maliyetli olmasına rağmen, uzun süreli kullanımlarda oluşabilecek deformasyonun önüne geçebilmek için nadiren de olsa kulaklıklarda tercih edilmektedir.  

1More, kulak için modellerinde Kevlar'ı tercih eden firmalardan biridir. E1001 Triple Driver, EO323 Dual Driver, Capsule, Swarovski Crystals ve EO320 kulak içi kulaklık modellerinde bu kaplama yöntemi kullanılmaktadır. Böylelikle sürtünmeye bağlı oluşabilecek mikrofonik sesin ve yıpranmaların önüne geçilmiş, müzik dinlemekten alacağınız zevkin uzun yıllar sürmesi sağlanmıştır.