Geçmişte odyofiller tarafından tercih edilmeyen Bluetooth teknolojisi, aptX ve 2016 yılında çıkan aptX HD kodekleri ile kablolu bağlantı seviyesine ulaştı. Peki 1More’un tüm kablosuz kulaklıklarında bulunan bu aptX nedir? Nasıl çalışır?

Öncelikle aptX bir ses kodlama algoritmasıdır. 1980'lerin başında Queen's University Belfast'ta geliştirilen aptX, öncelikle telekominikasyon, sinema ve radyo endüstrilerinde kullanılmıştır. 2009 yılından itibaren tüketici elektroniğinde bluetooth destekli cihazlarla varolmaya başlamıştır.

1More’un hem MK802 hem de iBFree kulaklıklarında kullanılan aptX kodlama, aslında sıkıştırılmış bir formattır. Sadece aktarım safhasında devreye giren sıkıştırma işleminde farkı yaratan arkasındaki algoritmadır. Verici cihazdan gönderim sırasında uygulanan sıkıştırma işlemi sonrasında, alıcı cihazda aptX’in kullandığı algoritma devreye girer ve aktarılan veriyi kayıpsız olarak çözebilir; bu da CD kalitesinde bir aktarım sağlar.

aptX teknolojisinin bir diğer iyi tarafı ise diğer teknolojilere nazaran daha düşük gecikme süresidir. Böylece hem gecikme kaynaklı ses bozulmalarının önüne geçer, hem de video izlerken ses ve video arasındaki senkronizasyon da sağlanmış olur. aptX, verici kısmında 16, 20 ve 24 bit değerlerini ve 48kHz’e kadar örnekleme oranlarını desteklerken, bu verileri kulağımıza 16 bit 44.1 kHz olarak getirir; yani CD kalitesinde ve veri kaybı olmadan. Böylece Bluetooth aracılığıyla müzik dinlerken ses kalitesinden ödün verme problemini aşmış oluyoruz.

MK802’de bulunan aptX HD ise aptX’in daha gelişmiş hali. aptX ile Bluetooth üzerinden CD kalitesinde veri kayıpsız müzik dinleme imkanı sunulurken aptX HD ile bu bir adım ileri götürülüp, High Res ya da son zamanların popüler tabiriyle MQS (Mastering Quality Sound) kalitesine çıkarılmış. Bu iki teknoloji de kullandığınız cihazı yormaz. Hem Bit hatalarına karşı hem de senkronizasyon problemlerinin önüne geçmek için yazılıma ve yonga setine (chipset) algoritmalar dahil edilmiştir. Bu entegrasyon sayesinde yonga setleri fazladan RAM ya da işlemci gücüne gereksinim duymamaktadır.

Tabii bu iki teknolojiden de yararlanmak için sadece müzik dinlediğiniz cihazın desteklemesi yetmiyor. Bluetooth kulaklığınızın da bu teknolojiyi desteklemesi gerekir.